تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۳:۲۲ ب.ظ
فاقددیدگاه

معرفی دو نفر از بی‌رحمترین کارتل‌های مواد مخدر جهان

معرفی دو نفر از بی‌رحمترین کارتل‌های مواد مخدر جهان

از اواخر ۱۹۷۰ دو مافیای قدرتمند و خطرناک در جهان ظهور کردند.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ پابلو اسکوبار دهقان زاده اهل کلمبیا و خواکین گازمن ملقب به ال چاپو متولد کوهستان‌های مکزیک دو نفری هستند که دو کارتل بزرگ مواد مخدر -عمدتاً کوکائین و ماری جوانا- را در هدایت می‌کردند.

این دو ثروت بی‌حسابی را از راه فروش مواد مخدر بدست آورده بودند که پشت این ثروت،  قتل و ترورهای زیادی صورت گرفته بود.

اسکوبار کارتل مدلین را هدایت می‌کرد و ال چاپو اتحادیه سینالوآ را در کل مقر، دایره نفوذ و نوع مواد مخدر مورد معامله آنها با هم تفاوت دارد و قصد ما در این مقاله مقایسه آنها نیست بلکه بیشتر معرفی تفاوت‌های این دو مافیا است.

برای دیدن تصویر زیر در اندازه مطلوب بر روی آن کلیک کنید

معرفی دو نفر از بی‌رحمترین کارتل‌های مواد مخدر جهان

پابلو اسکوبار

او در خانواده‌ای کشاورز در یکی از شهرستان‌های شمالی کلمبیا به نام مدلین زاده شد. در ابتدا وی مرتکب خلاف‌های کوچک شد. سپس در نقش یک قاچاقچی ظاهر شد و سپس به یک منبع اصلی انتقال دهنده مواد تبدیل شد. او بیشتر در زمینه تجارت کوکائین در کلمبیا فعال بود و صدها میلیون دلار معامله می‌کرد. او سرانجام وارد بازار ایالات متحده آمریکا شد.

تصویر زیر اسکوبار را با پسرش در سال ۱۹۸۱ در مقابل کاخ سفید می‌بینید.

پابلو اسکوبار

ثروت وی به صورت سرسام‌آوری در حال زیاد شدن بود. در طی یک هفته معامله بیش از ۴۲۰ میلیون دلار رد و بدل میشد و در طی یک سال به رقم عجیب ۲۲ میلیارد دلار می‌رسید. در آن سالها وی ۸۰% تجارت کوکائین جهان را در دست داشت و روزانه نزدیک به ۱۵ تن را وارد خاک آمریکا می‌کرد.

او با مردم فقیر مهربان بود و به آنها کمک مالی می‌کرد. در امور خیر نیز فعال بود. در زمینه ساخت و ساز آپارتمان و باشگاه فوتبال نیز فعال بود. به همین دلیل مردم او را دوست داشتند و مورد حمایت مردم بود.

ثروت او به اندازه‌ای زیاد بود که هر ساله ۱۰ درصد آن را موش می‌خورد یا بدلیل رطوبت از بین می‌رفت.

دولت کلمبیا در طی این سالها همواره با کارتل اسکوبار درگیر بود و افراد زیادی در این مدت کشته شدند.

پابلو اسکوبار

در یک اقدام نظامی مشترک دولت کلمبیا و آمریکا وی در سال ۱۹۹۱ دستگیر شد. در سال ۱۹۹۲ او موفق به فرار شد و همراه خانواده۲اش همواره در حال فرار باقی ماند. اسکوبار هیچگاه بیش از دو روز در جایی سکنا نمی‌گزید. در یکی از این جابجایی ها برای فرار از سرما اسکوبار ۲ میلیون دلار را برای گرم کردن خانواده‌اش آتش زد.

سرانجام وی در سال ۱۹۹۳ از خانواده‌اش جدا شد تا هم بتواند راحتر فرار کند و هم در مخمصه قرار نگیرد. دولت کلمبیا در همه حال او را ردیابی می‌کرد. اسکوبار در حالی که بر پشت بامی در حال استراحت بود کشته شد و پرونده وی برای همیشه بسته شد. هنوز چگونگی کشته شدن وی مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که دولت به عمد او را فرار داده است تا کشته شود. او در زندان نیز کارتل بود و تیمش را کنترل می‌کرد.

خواکین گازمن ملقب به ال چاپو

او کار خود را از کوهای ایالت سینالوآ در شمال غربی مکزیک آغاز کرد. وی به سرعت به یک کارتل بین‌المللی و بین قاره‌ای تبدیل شد.

تصویر زیر ال چاپو گازمن در مقابل ساختمان دادگستری مکزیک در حالی که توسط ماموران بشدت تحت‌الحفظ است، دیده می‌شود. این عکس توسط رویترز در سال ۲۰۱۶ گرفته شده است.

خواکین گازمن ملقب به ال چاپو

زمینهای زیر کشت ماری‌جوانا و خشخاش که تولیدات کارتل سینالوآ را فراهم میکرد ۲۳٫۰۰۰ مایل بود. این منطقه بزرگتر از کشور کاستاریکا بود. ۱۷ ایالت از ۳۲ ایالت مکزیک درگیر این بحران بودند و بیش از ۵۰ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا در حوزه نفوذ خواکین گازمن بود.

احتمالاً ۳۵ درصد کوکائین کلمبیا نیر از طریق این شبکه پخش می‌شد. مواد مخدری که ال چاپو توزیع می‌کرد شامل هروئین، کوکائین، ماری جوانا و متامفتامین بود که برخی از آنها شیمیایی است.

کارتل سینالوآ تا استرالیا، فیلیپین و هنگ کنکگ نیز در سال‌های اخیر گسترش پیدا کرد.

مسیر توزیع کوکائین در جهان

ال چاپو در سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر شد وی در سال ۲۰۰۱ موفق شد در یک گاری انتقال لباس زندانیان پنهان شود و از زندان بگریزد. وی مجدداً در سال ۲۰۰۱ دستگیر شد. باز موفق به فرار شد.

در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۴ میلادی، خواکین گازمن طی عملیات مشترک اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، پلیس فدرال مکزیک و کماندوهای نیروی دریایی مکزیک در هتلی در شهر ساحلی مازالتان در مکزیک به دام افتاد. وی با اتهامات متعددی در رابطه با قاچاق عُمده مواد مخدر به آمریکای شمالی و دیگر نقاط جهان روبروست و در صدر فهرست افراد تحت تعقیب در ایالات متحده آمریکا و مکزیک قرار داشت.

وی هم اکنون در مکزیک در زندان است. دولت آمریکا تقاضای استرداد وی را کرده است ولی وکلای وی توانسته‌اند در مقابل این فشار مقاومت کنند.

او هم اکنون نیز رهبر کارتل سینالوآ است و طبق دستور او کار می‌کنند!

Save

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.