تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۲:۰۳ ب.ظ
فاقددیدگاه

FATF چیست؟

FATF چیست

 FATF اختصار نام Financial Action Task Force on Money Laundering است.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ Financial Action Task Force on Money یعنی گروه ویژه اقدام مالی، اتحادیه بین المللی مبارزه با پول شویی که در حقیقت سازمانی است که برای مبارزه با پول شویی شکل گرفته است. اعضای این سازمان را کشورهایی تشکیل می‌دهند که از مراکز مهم مالی و اقتصادی جهان هستند.

روند قانوی شدن FATF  در ایران

٣١ تیر سال گذشته مجلس نهم این لایحه را با انجام اصلاحاتی برای رفع ایرادهای شورای نگهبان مجددا تصویب کرد اما ١٠ مرداد سال گذشته باز هم شورای نگهبان این مصوبه را این بار در مجلس نهم رد کرد. در نهایت لایحه در جلسه ١٣ بهمن ٩۴ به تصویب مجلس رسید. ١٣ اسفند ٩۴ هم شورای نگهبان بر سومین مصوبه مجلس اصولگرا درباره این لایحه مهر تایید زد.»

تأثیر اجرای قانون

 FATF چیست
با آغاز اجرای این قانون، گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF، در اجلاس ماه ژوئن خود که چهارم تیرماه برگزار شد، برای نخستین‌ بار نام ایران را از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام‌های متقابل اتخاذ شود، حذف کرد. اگر چه نام ایران همچنان در فهرست کشورهایی قرار دارد که لازم است در خصوص آن تدابیر احتیاطی لازم به عمل‌ آید اما با حذف اتخاذ اقدامات متقابل علیه نظام مالی ایران از سوی دیگر کشورها، مانع تجاری و بانکی دیگری از پیش پای کشورهایی که قصد دارند معاملات خود را با ایران از سر گیرند، برداشته شد. توصیه‌های ۴٠گانه این گروه که آخرین‌ بار در فوریه ٢٠١٢ میلادی بازنگری شد، مهم‌ترین استانداردهای مالی در زمینه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم به حساب می‌آید. انجام اقدامات متقابل علیه یک کشور در این گروه کاری به معنای اتخاذ موضع تنبیهی، تحریمی و قطع روابط کاری بین نهادهای مالی کشورها با نهادهای مالی کشوری است که تحت تحریم قرار دارد و به همین دلیل و تا زمانی که نام ایران در فهرست سیاه آن قرار داشت، مراودات بانکی با ایران به‌ سختی انجام می‌شد و بانک‌های بین‌المللی از ترس جریمه‌های سنگین ناشی از این ارتباط، از هرگونه مراوده با بانک‌های ایرانی پرهیز می‌کردند.
بنابراین FATF میراث دوران احمدی‌نژاد است و برخی از اشخاص و سازمان‌هایی که در فهرست تحریم هستن همچون صدا و سیما مخالفان اجرای برجام و تحریم ها را موهبت الهی برشمرده اند و به نظر می‌رسد این موهبت را دوست دارند.

 

Save

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.