تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۵ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۴:۴۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

یک عذرخواهی پر از اعتراف

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی بعد از ۷ سال یک عذرخواهی پر از اعتراف، تحویل خانواده جانباختگان کهریزک داد.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ سرانجام مرتضوی که سالها برای دیگران حکم می‌داد، در یک اتفاق نادر و دور از پیش‌بینی همگان علیه خود حکم داد. واکاوی متن عذرخواهی مرتضوی در ابتدا سلامی به افرادی دارد که به نظر نمی رسد علیکی را به همراه داشته باشد. وی در پی یک سلام پر از سئوال دفاع خود را نهایی قلمداد نموده است و به نوعی نشان می‌دهد توان روحی ادامه مبارزه را برای فرار از قانون در خود نمی‌بیند.

سعید مرتضوی

در پی هر گفتاری سعی دارد نامی از رهبر معظم انقلاب را برده باشد و به نظر می‌رسد به خیال واهی شاهدی برای اعمال خود یافته است. در ادامه وی بدون هیچ مقدمه و دلیلی شروع به عذرخواهی می‌نماید و درست در زمانی که همه فکر می‌کنند باز دلیلی برای آنچه اتفاق افتاده بیابد یکسره ۵ تکبیر بر همه پرونده می‌زند و به حکم شبه خدایی خویش سه نفر از جانباختگان حادثه کهریزک را شهید می‌خواند. سئوال اینجاست که آنان که ضعیف‌تر بودند چرا توسط دادستان سابق شهید قلمداد نشدند. آیا مرتضوی نام شهدا را بازنگری نمی‌کند شاید کسی از قلم افتاده باشد؟

وی در پایان اظهار امیدواری کرده است این اعتذار مرهمی بر زخم‌های به جامانده باشد. زخم‌هایی که ۷ سال از آن خون می‌چکد.
جالب است در بندهای آخر این نامه، شکل‌گیری این اتفاقات را نیز توسط خود عمدی ندانسته است. پس تصور خواننده این است که وی به جای چه کسی عذرخواهی کرده است؟

این عذرخواهی پر از اعتراف، پر از تاریکی‌هایی است که می‌تواند دلیلی روشن برای دانستن نکته‌ای باشد که وی به آن واقف بوده و دانسته زبان به اعتراف گشوده است و در پی آن رویدادی را به چشم می‌بیند که اکنون نامشهود است.

سعید مرتضوی

متن کامل نامه مرتضوی

ریاست محترم و هیئت محترم قضات شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

با سلام بر محمد و آل طاهرینش. و با درود و سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر

با سلام؛ به استحضار می‌ساند تقارن سومین جلسه دادگاه در این پرونده و نوبت دفاعیات اینجانب با نهم ذی‌الحجه  روز عرفه را به فال نیک می‌گیرم. زیرا در این تقارن ایام و مناسبت‌های دینی و الهی رمز و رازهایی است که آن را اتفاقی و بی‌حکمت و بی‌حاصل ندانسته و به برکت و فضل این ایام در گشایش قفل‌های بسته و مشکلات بیش از پیش امیدوارم.

عرفه روزی است به زیبایی شب قدر و دریایی‌ست به وسعت بخشش الهی؛ روز عرفه روزی‌ست که درهای آسمان برای تضرع‌های عاشقانه بندگان گشوده می‌شود. روزی که عارفان حق، از خیمه وجود خویش بیرون می‌آیند و با آتش شوق و اشتیاق به دعا و نیایش متوسل می‌شوند.

در این روز عزیر که سجاده‌ای به وسعت هستی گسترده است دست‌های خود را به سوی آن بی‌نیاز بالا برده دعا می‌نماییم که خدایا غروب این روز را با غروب گناهان و تقصیرات ما یکی گردان.

اینجانب به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران در زمان فتنه بزرگ سال ۱۳۸۸ مطالبی را به عنوان دفاع در پرونده منعکس نموده‌ام ولکن در این جلسه که نوبت به دفاع نهایی است با عنایت به اینکه انتظار به‌حق رهبر معظم و عزیزتر از جانمان این بود که مهار اغتشاش و خنثی‌ نمودن فتنه حتی در آن شرایظ اضطراری بدون ایراد خسارت و هرگونه لطمه‌ای به شهروندان عزیر انجام شود مطالب ذیل را در تکمیل دفاعیات به عمل آمده به استحضار می‌رساند:

۱- برخورد بسیار شایسته از طرف خانواده‌های آسیب‌دیده قابل تقدیر و سپاس است لذا در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به خاطر این متانت و بردباری و پیگیری از درون نظام و دست رد زدن به مداخله بیگانگان آنان را مورد تفقد قرار دادند؛ بنابراین مجددا مراتب ادب و احترام و تجلیل خود را از مقام شامخ این خانواده‌های بزرگوار اعلام می‌نمایم.

۲- در رابطه با واقعه خونبار تیرماه ۸۸ که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست رهبری معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنایت تعبیر فرمودند. به عنوان دادستان وقت عمیقا ابراز تأسف و اعتذار می‌نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این حادثه جوادی‌فر، روح‌الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آنها را از خداوند بزرگ مسئلت می‌نمایم.

۳- در این وقایع خونبار امام شهیدان روحشان آزرده و قلب رهبر معظم انقلاب و ملت شهیدپرور ایران عموما و خانواده‌های داغدار خصوصا مکدر و جریحه‌دار گردید که به راحتی قابل التیام نمی‌باشد. ضمن اینکه با چارچوب‌های عدالت‌محور نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و شهیدان و رهبری معظم انقلاب اسلامی سازگاری ندارد. لذا اینجانب به سهم خود از محضر مقدس امام زمان، که صاحب اصلی انقلاب می‌باشند، روح بلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان، رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و خانواده های این عزیزان صمیمانه پوزش طلبیده و ابراز تأسف و تأثر و اعتذار دارم و امیدورام این اعتذار و دلجویی بتواند مرهمی بر این زخم و التیامی بر این داغ باشد.

۴- اینجانب به عنوان دادستان وقت تهران در پیشگاه خداوند و وجدان خود از وقوع این حادثه هولناک اگرچه خداوند باریتعالی عالم است، در شکل‌گیری آن هیچ عمدی نبوده، ابراز شرمندگی می‌کنم.

۵- امیدوارم تلخی این حادثه و هزینه‌های عظیم این خسارت معنوی همچنان در حافظه مسئولان مربوطه باقی مانده و من‌بعد شاهد تکرار اینگونه وقایع تلخ در کشور عزیزمان ایران اسلامی نباشیم.

سعید مرتضوی-۲۱ شهریور ۹۵

Save

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.