تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵.::. ساعت : ۸:۱۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

مقایسه خندوانه و دورهمی

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

دو مجموعه تلویزیونی خندوانه و دورهمی با اجرای رامبد جوان و مهران مدیری را می‌توان نمونه‌ای از برنامه جدیدی دانست که پیش از آن در صدا و سیما مشابه نداشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ مقایسه دورهمی و خندوانه ممکن از در نگاه اول غیرقابل تطبیق باشد ولی اگر خوب دقت کنیم بدلیل وجود موارد مشابه می‌توان آندو را با هم سنجید. هر دو برنامه از جمله مجموعه‌های کمدی و خنده‌دار محسوب می‌شوند که یک مجری نقش کلیدی در آن دارد و بازیگرانی در کنار وی به نقش‌آفرینی می‌پردازند. از دیگر موارد مشترک در این دو مجموعه دعوت از مهمانانی است که هر دو برنامه از وجود آنها استفاده می‌کنند و مورد چهارمی که این دو را قابل مقایسه می‌کنند وجود تماشاگران در برنامه زنده است. هر چند هر دو برنامه به شکل ضبط شده پخش می‌شوند.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

تاریخچه خندوانه

برنامه خندوانه قدمتی طولانی‌تر از دورهمی دارد و شروع بکار آن به تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ برمی‌گردد و کارگردانی آن را رامبد جوان بر عهده دارد. جوان ایده این برنامه را از سال ۱۳۸۳ در سر می‌پروراند و دوست داشت این برنامه در آن سال‌ها پخش شود که بنا به دلایلی مالی پخش نشد. مهمانان این برنامه بیشتر چهره‌های سرشناس دنیای ورزش، سینما و تلویزیون تشکیل می‌دهند.

تاریخچه دورهمی

برنامه دورهمی در ابتدا توسط مهراب قاسم خانی کارگردانی شد و سپس از قسمت سیزدهم lمهران مدیری این مسئولیت را به عده گرفت. این برنامه از ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ به روی آنتن رفت یعنی کمی کمتر از یک سال از آغاز برنامه خندوانه. این برنامه به جز چهره‌های سرشناس هنری، ورزشی سایر اقشار را نیز دعوت می‌کند. در برنامه خندوانه نیز مدعوین سایر مشاغل دعوت می‌شوند.

مقایسه صحنه و دکور

دکور و صحنه برنامه دورهمی به گونه‌ای نیمه گرد طراحی شده است و تماشاگران پیرامون آن حضور دارند. برخلاف آن برنامه دورهمی دارای صحنه و دکوری خطی است و تماشاگران به صورتی محسوس از بطن برنامه جدا هستند و بیشتر تماشاچی هستند تا مشارکت کننده. صحنه و دکور برنامه خندوانه مطلوبتر به نظر می‌رسد و تماشاگر را با برنامه عجین می‌کند و درهم می‌آمیزد.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

مقایسه کارگردانان دورهمی و خندوانه

یک تفاوت جالب در این برنامه دیده می‌شود. مهران مدیری هیچگاه قهقه‌های رامبد جوان را نمی‌تواند سر دهد. و رامبد نمی‌تواند به صورتی که مهران تماشاگران را وادار به تشویق می‌کند آنها را بخنداند. باید گفت جوان بیشتر می‌خندد تا بخنداند و مدیری بیشتر می‌گوید تا بخنداند. بین مهران مدیری و تماشاگران همیشه یک پرده و حجاب وجود دارد ولی رامبد جوان بیشتر خودمانی استو بیشتر در جمع تماشاگران حاضر است. البته این نکته را باید به آن توجه داشته باشیم که شیوه چیدن دکور و فضا به خلق این ماجراها کمک می‌کند. باید گفت مدیری یک مجری توانا برای خنداندن تماشاگران است که ابهت نقطه مرکزی کار وی بشمار می‌آید. از آن طرف در برنامه خندوانه جوان با تماشاگران صمیمی‌تر ظاهر می‌شود و علی‌رغم توانایی کمتر برای خنداندن تماشاگران بیشتر با آنها انس و الفت دارد می تون گفت نقطه مرکزی اجرای جوان صمیمیت است.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

تماشاگران دورهمی و خندوانه

به نظر می‌رسد تماشاگران خندوانه گلچین می‌شوند. آنها بیشتر مشارکت کننده هستند تا تماشاگر و در برنامه بیشتر حضور دارند. به واسطه صحنه و فضای مناسب تماشاگران خندوانه نشاط بیشتری دارند و این نشاط را بهتر به بینندگان انتقال می‌دهند.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

مقایسه بازیگران خندوانه و دورهمی

هر دو برنامه دارای بازیگران توانایی هستند و هر کدام شناخته شده ولی هیچکدام آنها حتی مجریان دو برنامه نمی‌توانند یک جناب خان باشند. این شخصیت عروسکی جذاب واقعاً همه چیز را در اینجا به نفع خندوانه تمام می‌کند. جناب خان پیش از برنامه خندوانه در کوچه مروارید نقش‌آفرینی داشته است. صدا پیشگی این عروسک به عهدهٔ محمد بحرانی و عروسک گردانی بر عهدهٔ مهدی برقعی و حامد ذبیحی می‌باشد. در نبود جناب خان، بازیگران هر دو برنامه به یک اندازه توانایی دارند و نمی‌توان گفت کدامیک بهتر است ولی نقش‌آفرینی سروش جمشیدی (گل من) یکی از افتضاحات این برنامه است و به نوعی برنامه را بیش از اندازه سبک می‌کند. هر چند برخی حرکات و رفتار وی را می‌پسندند ولی با کل برنامه عجین نیست.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

مهمانان برنامه دورهمی و خندوانه

هر دو برنامه مهمانان بعضاً مشترکی نیز دارند ولی در کل می‌توان گفت مهمانان برنامه دورهمی هر چند ممکن است ناشناخته‌تر باشند ولی تقریباً همگی از مفاخر ایران‌زمین محسوب مب‌شوند و شرکت هر کدام از این افراد در برنامه دورهمی کار ساده‌ای نمی‌تواند باشد و به نظر می‌رسد توانایی بالای مسئولین برنامه از تهیه کننده و کارگران آن موجب می‌شود اینگونه مهمانان شاخص و مهمی در برنامه حضور داشته‌باشند.

مقایسه برنامه دورهمی و برنامه خندوانه

نتیجه‌گیری

شاید شما نیز نتوانید برنده این مقایسه را مشخص کنید ولی هر کدام از برنامه‌ها دارای نکات ضعف و قوتی هستند که با توجه به پر رنگ شدن اهمیت آن مورد نزد شما، می‌تواند یکی از این دو برنامه را برنده کل مقایسه کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.