تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۳۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

مطالب جالب در مورد نام برخی از شهرهای ایران

شهرهای ایران

تغییر اسامی شهر و روستاهای ایران در زمان دور به دلیل کم‌سوادی ماموران ثبت و عدم توجه به پیشینه این اسامی  در حال حاضر ذهن‌های کنجکاوی را به خود جلب کرده است بد نبیت در این مورد مطالب جالبی را با هم مرور کنیم.

چرا اسم برخی شهرهای ایران معمولا غلط ثبت شده؟! الان خود لاهیجانی ها به لاهیجان میگویند «لاجُن» یا «لایجُن». لاهیجان دیگر چیست؟ وزنش یک طوری‌ست که آدم یاد شهر برادران دالتون می‌افتد.
یا این شهرستان «کوچسبان» را چرا کوچصفهان نوشتید؛ هیچ کس از اصفهان به این شهر کوچ نکرده. اینجا کوچسبان است. سرزمین اسبهای کوچک( آدم اهل شهری باشد که اسمش «اسبهای کوچک» است.
یا چرا «گِلَجَی» را «کلاچای»نوشتید؟ خیال کردید چون چای میکارند پس حتما این اسم باید یک ربطی به چای داشته باشد؟ گلجی یعنی جای گِلی. زمین آبرفتی این شهر همیشه گلی بوده.
یا آن «عطا کوه» آقای عطا صاحب کوه بوده؟ خیر. «اَتِه‌کوه» ,یعنی کوه آفتابی. کوه رو به آفتاب.
یا «صومعه‌سرا» دیگر چیست؟ شیعه‌ی دوازده امامی صومعه‌اش کجا بود؟ با خود مردم صومعه‌سرا صحبت کن ببین اگر نخواهند اهل فیس و افاده نباشند میگویند «سوماسرا». سوما سرا. شهر گُلهای سوما.
یا مثلا وقتی «جُر ده»(دهِ بالا) و «جُر دشت» (دشت بالا) را نوشتی «جواهرده» و «جواهردشت»؟ با خودت گفتی عجب اسم توریستی شیکی انتخاب کردم.

بدون شک رکورد مسخره‌ترین تغییر نام تعلق میگیرد به شهرستان «رامسر». شهری که کمتر از یک قرن پیش «سخته‌سر» نامیده میشد. «سخته» به گویش محلی یعنی گِل چسبنده. سخته‌سر. شهری بود با خاک رسی چسبنده. ولی این نام در زمان پهلوی اول به «رامسر» تغییر کرد. گویا جناب میرپنج تحمل آدمهای «سخت‌سر»(سرسخت) را نداشت و «رام»شان کرده بود

دیدگاه خود را به ما بگویید.