تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵.::. ساعت : ۹:۲۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

“فانی” فانی شد

فانی وزیر آموزش و پرورش

سرانجام فانی وزیر آموزش و پرورش از مسئولیتش کناره‌گیری کرد یا برکنار شد؟

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ متن خبری منعکس شده، رفتن فانی از وزارت آموزش و پرورش، نشان از استعفای وی نیست. وی گفته است:

“علی‌رغم آمادگی کامل برای حضور در جلسه استیضاح و ارائه گزارش عملکرد سه ساله وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید و پاسخ به سؤالات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ،آمادگی خود را برای عمل به هرگونه تصمیم حضرت عالی درخصوص ادامه کار خویش نیز اعلام می کنم.”

با توجه به متن نوشته فانی خبری از استعفای وی نیست. نزدیک‌ترین احتمال در این مورد برکناری وی است. به نظر می‌رسد در جلسه‌ای که دو وزیر ورزش و جوانان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرده‌اند فانی راضی به استعفا نشده است و لاجرم در این گیر و دار، امروز همزمان با برگزاری جلسه کابینه با بیان جمله بالا عملاً از رئیس جمهور خواسته است او را برکنار کند.

این جریان خارج از این دو مدل زیر نخواهد بود:

  1. فشار سیاسی بر رییس جمهور از گروه‌های اصلاح‌طلب باعث برکناری وزیر آموزش و پرورش شده است.
  2. احتمال استیضاح بالای فانی رییس جمهور را مجبور به این تصمیم کرده است.

در هر صورت با گذشت این سه سال از وزارت فانی، روحانی از کار وی راضی بوده وگرنه اگر بدلیل وجود کمی و کاستی در برنامه‌های راهبردی آموزش و پرورش و یا معیشت فرهنگیان و موضوعات مرتبط مثل صندوق ذخیره فرهنگیان و سایر موارد بوده است که رییس جمهور با بقای فانی او را در صدر وزارت آموزش و پرورش مانی نموده است و فقط دلیل سیاسی و نه فنی و کاری موجب برکناری فانی شده است که سرانجام او را فانی نمود.

ترمیم کابینه دولت تدبیر و امید در جایی صورت می‌گیرد که سه وزارتخانه مرتبط با فرهنگ و جوانان دستخوش این تغییرند. باید گفت، توجه بیش از حد به دو مقوله اقتصاد و سیاست خارجی موجب دوری دولت از فرهنگ و جوانان شده است، که در نهایت روحانی امیدوار است این عمل جراحی سنگین بر پیکره دولت در ماه‌های پایانی عمر آن، دولت را تا آخر مأموریش بانشاط نگهدارد.

با این تغییر کلان مطمئن باید بود روحانی برای دور بعد ریاست جمهوری خود را آماده کرده و به نظر می‌رسد تغییر بزرگ در کابینه بعدی و دولت بعدی است – البته در صورت انتخاب روحانی به ریاست جمهوری- که نشان از عدم رضایت وی از وضعیت کابینه‌اش است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.