تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ دی ۹۴.::. ساعت : ۱:۱۲ ب.ظ
فاقددیدگاه

شیخ نمر روحانی برجسته شیعی عربستان اعدام شد

شیخ نمر

وزارت کشور عربستان سعودی به صورت رسمی از اعدام ۴۷ نفز از مخالفان دولت این کشور از جمله شیخ نمر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ در این اطلاعیه که توسط وزارت کشور عربستان سعودی منتشر شده است نام “نمر باقر النمر” در بین این ۴۷ نفر دیده می‌شود.

شیخ نمر روحانی برجسته شیعی در سال‌های اخیر در زندان بسر برده است. دولت عربستان سعودی مدعی است این اشخاص در سلسه عملیات‌های تروریستی مشارکت داشته‌اند. معمولاً برخی از کشورها این دسته از اعدام‌ها را با عملیات تروریستی مرتبط می‌سازند. دولت عربستان تا کنون دلیل روشنی برای اینگونه اتهام‌ها ارئه نداده است. دولت ایران پیش‌تر عربستان را از اعدام این روحانی شیعی برحذر داشته است.

شیخ نمر

از این ۴۷ نفر، ۴۵ نفر تابعیت عربستان و یک نفر مصری و دیگری اهل چاد بوده است. محاکمه نمر بدون حضور رسانه ها و بدون اجازه به وی جهت دفاع از خود، انجام شد.

وزارت کشور عربستان در ادامه بیانیه خود، اسامی چهل و هفت نفری را که اعدام شده‌اند را اعلام و نام شیخ نمر باقر النمر در ردیف چهل و ششم آن قرار داده است.

این بیانیه افزوده است  افراد مجرمی که از آنها نام برده شده است مرتکب جرائم زیر شده اند:  نخست : گرویدن به خط مشی تکفیری شامل عقاید خوارج، مخالفت با کتاب خدا، سنت و اجماع سلف امت و همچنین ترویج شیوه‌های گمراه کننده و تبلیغ آن با شیوه‌های مختلف و نیز عضویت در برخی شبکه‌های تروریستی و اجرای طرحهای جنایتکارانه برای منفجر کردن مجتمع مسکونی حمراء ، منفجر کردن مجتمع مسکونی وینیل ، منفجر کردن مجتمع مسکونی اشبیلیه در شرق شهر ریاض، حمله به مجتمع شرکت عربی سرمایه گذاری نفتی ( ای بی کورپ ) و شرکت پترلیوم سنتر.  این بیانیه افزوده است حمله به مجتمع مسکونی الواحه در استان الخبر در شرق  عربستان ، استفاده از بمبهای دست ساز و سلاحهای مختلف گرم، کشتن و زخمی کردن شماری از شهروندان و نیروهای امنیتی و تعدادی از افراد مقیم خارجی ، مثله کردن اجساد آنان ، قصد حمله به مجتمع های مسکونی در سراسر عربستان با انفجار، ‌مسموم کردن آبهای عمومی ، ربودن شماری از افراد مقیم با هدف قتل و مثله کردن بدنهای آنها ، ساخت مواد منفجره و قاچاق آن به عربستان ، در اختیار داشتن سلاح و بمبهای ساخته شده در داخل و وارداتی و در اختیار داشتن مواد منفجره پرقدرت انفجاری و در اختیار داشتن خمپاره و موشکهای متنوع از علل اعدام این افراد است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.