تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ مهر ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۳۲ ب.ظ
یک دیدگاه

سپید دندان ۱۱۰ سال پس از انتشار

سپید دندان

واکاوی کتاب سپید دندان به صورت اتفاقی در ۱۱۰همین سال پس از انتشار آن اتفاق افتاد. شاید باور کردنی نباشد که خواننده کتاب در این سالها با نویسنده کتاب ۱۱۰ سال از هم دور باشند ولی داستان به گونه‌ای نقل شده است که پنداشت خواننده این است که دیروز کتاب به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ کتاب سپید دندان به انگلیسی “White Fang” نوشته جک لندن “Jack London” که یک نویسنده آمریکایی است در سال ۱۹۰۶ منتشر شد. در ابتدا به صورت پاورقی در مجله Outing نشر یافت. این کتاب ۱۰ سال پیش از مرگ جک لندن نگاشته شده است و نشان از پختگی نویسنده در این سن و سال دارد. “لندن” سالهای (۱۸۷۶–۱۹۱۶) در قید حیات بوده است.

کتاب شامل ۵ فصل و هر فصل نیز شامل ۳ تا ۶ بخش است. داستان سپید دندان همینطور که از نامش پیداست داستان حیات وحش است. داستان یک گرگاس [موجودی که از آمیزش سگ و گرگ پدید می‌آید] که از مادری باهوش و پدری سرسخت متولد می‌شود. داستان سپید دندان در کانادا اتفاق می‌افتد آن هم در سالهایی که تب طلا وجود دارد و وسائل گرم کننده به سختی وجود تهیه می‌شوند.

داستان حکایت مرگ و زندگی و طبیعت وحشی است و زنده ماندن. یا بکش تا کشته نشوی. داستان دو منظر از نگاه داستان نویس دارد یکی از دریچه چشم حیوانات وحشی به انسان و دیگری از دریچه نویسنده به انسان و حیوان.

سپید دندان

اولین موجود دوپای داستان که سپید دندان او را حاکم زندگیش می‌داند “گری بیور” سرخپوست است که با دیدن او مادرش نام “کیچ” به خود می‌گیرد. اسمیت خوشگله صاحب وی که دیوانه‌ای تمام عیار است نمونه‌ی یک انسان وحشی را نشان می‌دهد و اسکات که بزور او را نجات می‌دهد نمونه‌ی یک انسان شرافتمند.

تمام شخصیت‌ها از دید نویسنده و سپید دندان رصد می‌شوند و خوب بد رفتار آنها با توجه به رفتار آنها با سپید دندان محاسبه می‌شود.

داستان گیرا و جذاب است و خواننده دوست دارد داستان را یکسره به پایان برساند. گروه سنی خوانندگان سپید دندان همه رده سنی است. داستان بسیار روان نوشته شده است. طبیعت و سرما همه فضای کتاب را به جز فصل آخر پر کرده‌اند.

سپید دندان

جک لندن در زمان انتقال سپید دندان از کودکی به بزرگسالی با کلمات خیلی کلنجار رفته است و فضای داستان را بی دلیل گسترده است که ناگهان با ظهور اسمیت خوشگله مرد سنگدل داستان، کتاب به یکباره دوباره جان می‌گیرد و دلهره‌آور به پیش می‌رود.

مترجمان زیادی کتاب سپید دندان را ترجمه کرده‌اند. بهار اشراق، محمد قاضی، محسن سلیمانی و ده‌ها مترجم دیگر دست به کار ترجمه این کتاب زده‌اند.

کتاب با حرکت شجاعانه سپید دندان در نجات قاضی اسکات علی‌رغم صدمه شدید سپید دندان به خوشی پایان می‌پذیرد.

این کتاب بین ۶۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان با توجه به نوع جلد و کاغذ به فروش می‌رسد.

سپید دندان جک لندن

جک لندن (به انگلیسی: Jack London) (زاده ۱۲ ژانویه ۱۸۷۶ – درگذشته ۲۲ نوامبر ۱۹۱۶) نویسنده سوسیالیست آمریکایی بود. آثار او مانند آوای وحش و گرگ دریا با استقبال خوانندگان روبرو شد. او از نخستین نویسندگان آمریکا بود که از راه نوشتن به ثروت زیادی دست یافت.

یک دیدگاه

  1. علی گفت:

    یکی از زیباترین داستانهای که تا حالا خوندم داستان سپید دندان بوده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.