تاریخ انتشار :شنبه ۳ بهمن ۹۴.::. ساعت : ۸:۱۶ ب.ظ
فاقددیدگاه

در سال ۲۰۱۶ چه کشوری به دنیا اضافه شد؟

نقشه اقتصادی ایران در جهان

هماهنگی شرق و غرب برای تنظیم مناسبات خود به گونه‌ای هماهنگ شده و دقیق بوده است که آنها توانسته‌اند یک کشور را به معنی واقعی از نقشه اقتصادی جهان در آن سال‌ها حذف کنند.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ این روزها مردم ایران به خوبی جای جیبوتی و سایر کشورهای دنیا را که برای یافتن آن نیاز به ذره‌بین به معنی واقعی است، به خوبی بر روی نقشه جهان می‌دانند، ولی سئوال بزرگ این است که آیا جایگاه کشور خود را در چند سال گذشته در عرصه اقتصادی جهان می‌دانستند؟

هماهنگی شرق و غرب برای خارج کردن ایران از چرخه اقتصادی جهان به گونه‌ای بدون هرگونه خدشه و درز بوده است که قاچاق را می‌توان تنها مسیر ورود کالا به ایران به صورت قانونی دانست. گلوگاه‌های باقی مانده از جمله امارات متحده عربی و ترکیه نیز صرفاً برای ایجاد فساد، اختلاس و رشد زنجانی‌ها و فرار خاوری‌ها باقی گذاشته بودند. این فساد هنوز دامنه داشته و خیلی از فسادهای کوچکتر در کنار برج اختلاس بزرگ، کلبه‌ای بیش نیستند.

نقشه اقتصادی ایران در جهان

در این هماهنگی شرق و غرب، برخی از افراد سهل اندیش، شرق را فراموش کرده‌اند و فقط غرب را باعث این رخداد قلمداد نموده‌اند. هر روز خبر از لغو تحریم از کشورهایی شنیده می‌شود که با رجوع به تاریخ گذشته مشخص نیست که آیا واقعاً این کشورها با ایران مراوده تجاری نیز داشته‌اند یا خیر؟

اگر اهل تاریخ باشیم مورخان دوره تاریخ ایران را به دوره پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم کرده‌اند و دوره پس از اسلام را نیز به دوره قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، ضرورت دارد دوره بعد از انقلاب را نیز به دوره پیش از برجام و پس از برجام تقسیم شود تا آیندگان از تحولات این دوران به اندازه دوران انقلاب درس گرفته و جای قطعنامه‌دان* را به خوبی بدانند.

*قطعنامه دان به اصلاح گفته شده توسط رییس جمهور پیشین ایران محمود احمدی‌نژاد در سال های اوج تحریم ایران برمی‌گردد. این جمله در سال ۱۳۸۷ توسط احمدی‌نژاد گفته شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.