تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۲ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۴۴ ب.ظ
فاقددیدگاه

درمان یبوست به صورت سریع و طبیعی

درمان یبوست به صورت سریع و طبیعی

یبوست در اثر مصرف کم آب و غذاهای فیبردار ایجاد می‌شود. یبوست قابل درمان به صورت طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ همانطور که گفته شد یبوست در اثر مصرف کم آب و مواد غذایی فیبردار رخ می‌دهد. توجه داشته باشید کم تحرکی و ورزش نکردن نیز عامل مهم و تشدید کننده یبوست است. دو عامل دیگر یبوست، یکی مصرف دارو و دیگری مصرف مواد مخدر است. داروهای طبیعی و ورزش می‌تواند به صورت موثری در درمان یبوست بدون نیاز و  مراجعه به پزشک برای بیمار مفید باشد.

نوشیدن آب کمک زیادی به طبیعی بودن مدفوع می‌کند. با خوردن آب به اندازه طبیعی دفع راحت‌تر است. انسان به صورت متوسط و در شرایط آب و هوای مطلوب نیاز به ۳ لیتر آب معادل دو بطری آب معدنی در مدت شبان هروز دارد.  این میزان در مناطق حاره و گرم به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

درمان یبوست به صورت سریع و طبیعی

از نوشیدنی‌های کافئین‌دار، غذاهای سودایی و الکی بپرهیزید. قهوه موجب یبوست است. برخی از داروهای مدر و یا ادار آور می‌تواند آب را به صورت ادار از بدن بیرون ببرد و باعث یبوست شود. غذاهایی همچون سیب و گلابی یک نوع مسهل خفیف طبیعی هستند از این دو میوه بیشتر تناول کنید.

خودرن غذاهای فیبردار که یک ملین طبیعی هستند باعث افزایش آب مدفوع و به اجابت مزاج کمک می‌کند. اگر غذاهای فیبردار را یکدفعه و به مقدار زیاد افزایش دهید موجب نفخ خواهد شد. کارشناسان ۲۰ تا ۳۰ گرم غذای فیبردار در روز را توصیه می‌کنند.

غذای فیبردار باید یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از مصرف غذا، میل شود.

برخی از گزینه‌های غذای فیبردار برای درمان یبوست:

۱- انواع توت و میوه‌های دیگر، به خصوص آن دسته از میوه‌هایی که امکان خوردن پوست به همراه میوه نیز فراهم است، همچون سیب و انگور.

۲- خوردن سبزیجاتی که دارای برگ سبز تیره هستند، از جمله کلم، خردل، برگ چغندر، کلم بروکلی، اسفناج، هویج، گل کلم و لوبیا سبز.

۳- انواع لوبیا، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و همچنین نخود و عدس.

۴- غلات فراوری نشده یا سفید نشده سبوس دار. ذرت، جو دو سر و آرد گندم سبوس دار.

۵- آجیل همچون دانه کدو، کنجد، آفتابگردان و بذر کتان، بادام و گردو و فندق.

خوردن آلو و آلو خشک به دلیل داشتن ماده سوربیتول به درمان یبوست کمک زیادی می‌کند.

چه غذاهایی کمتر مصرف کنیم

غذاهای لبنی از جمله شیر و پنیر. اگر دچار یبوست شدید هستید باید این غذاها را تا زمان درمان کامل کنار بگذارید.

نکته: به جز ماست. ماست دارای پروبیوتیک زنده است. و موجب یبوست نمی‌شود. مقداری ماست را در برنامه غذایی خود داشته باشید با توجه به داشتن باکتری زنده در ماست به جریان طبیعی روده کمک می‌کند.

از شنبلیله و تخم کتان چه به صورت شربت، جوشانده و قرص استفاده کنید. این دو از بین برنده قوی یبوست هستند.

استفاده از روغن کرچک به اندازه خیلی کم و با مشورت پزشک نیز توصیه می‌شود. توجه داشته باشید در صورتی که انسداد روده دارید باید به پزشک مراجعه کنید و این توصیه‌ها فقط در زمانی موثرند که شما دارای یبوست شدید هستید و هنوز روده شما انسداد ندارد. چنانچه انسداد پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کنید.

غذاهای فراوری شده باعث یبوست هستند. اینگونه غذاها دارای چربی فراوان و فیبر کم هستند. بسیاری از شیرینی ها، نان سفید و بسکویت‌های صبحانه از این جمله‌اند. سوسیس و همبرگر، گوشت قرمز نیز از این جمله‌اند. چیپس و سیب زمینی برشته نیز به یبوست کمک می‌کند.

ورزش برای جلوگیری از یبوست و فعال شدن روده کمک می‌کند. دویدن، شنا و نرمش را فراموش نکنید.

نکته: برخی از افراد دو بار در روز اجابت مزاج دارند و برخی در هفته دو تا سه بار. بنابراین نمی‌توان استاندار خاصی را در این مورد تعریف کرد. تا زمانی که بدن مشکل و عارضه‌ای وجود ندارد و  و وضعیت بدن مطلوب است جای نگرانی نیست. هیچ وقت دستشویی رفتن را به تاخیر نیندازید. این کار موجب یبوست و انسداد روده خواهد شد.

هیچگاه بدن خود را عادت به یک مسهل ندهید. پر تحرک باشید. استفاده از توالت سنتی به جای دستشویی فرنگی برای اجابت بهتر مزاج توصیه می‌شود. در صورت امکان یک کرسی کوچک برای گذاشتن پا بر روی آن در هنگام استفاده از توالت فرنگی مفید است.

درمان یبوست به صورت سریع و طبیعی

 

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.