تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۳:۰۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

درمان گل مژه

درمان گل مژه

گل مژه یا به انگلیسی Stye عارضه‌ای توده‌ای شکل در پلک کنار مژه است که حس ناخوشایندی به انسان به دست می‌دهد و در برخی موارد نیز دردناک است.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ اکثر گل مژه در خانه قابل درمان هستند و بیشتر آنها خود به خود در طی چند روز از بین می‌روند، هر چند برخی از گل مژه ها نیز هستند که نیاز به مراقبت پزشکی ایجاد می‌کنند. در موارد نادر باید به پزشک مراجعه نمود.

درمان گل مژه

شناسایی گل مژه

گل مژه یک توده کوچک عفونی در کناره پلک همجوار با مژه ایجاد می‌شود که معمولاً شبیه جوش مخفی است و تورم و درد آن ناحیه مشخص کننده آن است. گل مژه دو نوع بیرونی و درونی دارد و بستگی به حجم آن که داخل پلک یا بیرون  باشد متفاوت می‌باشد که رنگ آن نیز قرمز است. گل مژه بیشتر بر روی پلک بالایی ظاهر می‌شود. تورم و آماس کشیده و یا در مرکز پلک پل مژه نیست. با نگاهی به تصویر توصیف آن بهتر گویا است.

درمان گل مژه

در تصویر بالا سه نوع بیماری گل مژه، شالازیون و بلفاریت دیده می‌شود. گل مژه همراه با درد و قرمزی است و دلیل آن باکتری است که یک غده چرکین را ایجاد می‌کند. شالازیون یک تورم بدون درد است که مخزن این غده چرکین نیست بلکه آبکی است. شالازیون در مرکز پلک ایجاد می‌شود نه در انتها و نزدیک به مژه ها. بلفاریت  التهاب پلک است که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و بر روی تمام پلک گسترده می‌شود. بنابراین گل مژه همینطور که از اسم آن مشخص است نزدیک به مژه ها و به صورت متمرکز همراه با درد و قرمز رنگی است.

ناگفته نماند. نوع درمان گل مژه می‌تواند برای درمان شالازیون و بلفاریت نیز موثر باشد.

درمان گل مژه

۱- درمان گل مژه در مرحله اول با کمپرس آب گرم صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید کمپرس آب گرم باعث سوزش صورت و درد چشم شما نشود. حتماً پیش از گذاشتن کمپرس آب گرم بر چشم آن را تست کنید. کمپرس آب گرم را می‌توانید با استفاده از یک حوله تمیز و گرفتن آن بر روی بخار آب یا آغشته کردن آن با آب گرم درست کنید. کمپرس آب گرم باعث سرعت بخشیدن به جریان خون و پارگی گل مژه می‌شود.

کمپرس آب گرم را بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر چشم گذاشته و روزی چند بار این کار را تکرار کنید معمولاً این زمان به سه روز می‌رسد.

توجه داشته باشید کمپرس شما خیلی تر نباشد و تا آنجایی که می‌توانید آب آنرا بگیرید و بعد بر روی چشم بگذارید.

۲- یکی از پمادهای موثر در این زمینه پماد سولفات polymyxin B است. توصیه ما تجویز پزشک است.

۳- از فشار دادن و پاره کرده گل مژه بپرهیزید.

۴- از موارد آرایشی همچون رمیل بپرهیزید.

۵- در مدتی که گل مژه دارید، از هرگونه لنز استفاده نکنید.

۶- از زدن دست به چشم بپرهیزید و همیشه دستانتان را تمیز نگه دارید.

۷- در صورتی که درد دارید از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

۸- به چشمانتان استراحت بدهید. خواب در شب به اندازه ضرورت فراموش نشود. عدم استفاده از دستگاه‌های هوشمند با نور زیاد.

۹- در صورتی که گل مژه شما به ۵ روز ریسد به پزشک مراجعه کنید.

۱۰- سعی کنید چشمان خود را نمالید.

۱۱- وسائل آرایشی مرتبط باچشم خود را تعویض کنید. این وسائل ممکن است آغشته به باکتری موثر برای تولید گل مژه باشد.

توجه:

افرادی که دچار استرس هستند، دچار چربی خون هستند، دارای آکنه و روزاسه هستند  یا دچار بلفاریت بیشتر در معرض پل مژه قرار دارند.

Save

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.