تاریخ انتشار :پنج شنبه ۴ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۱۲ ب.ظ
فاقددیدگاه

درمان سریع آفتاب سوختگی بدن

آفتاب سوختگی

درمان آفتاب سوختگی بدن خیلی سخت‌تر از پیشگیری از آفتاب سوختگی است. همه ساله نیمی از مردم در آمریکا دچار آفتاب سوختگی بدن می‌شوند. این آمار در ایران مشخص نیست. بدتر از آن این است که خیلی از مردم ما نمی‌دانند دچار آفتاب سوختگی شده‌اند و آن را با سایر بیماری و معضلات پوستی رایج اشتباه می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ، پدیده آفتاب سوختگی در مناطق جنوبی کشور شایع‌تر است هر چند برای این مورد نیز آمار مطمینی در دسترس نیست. در این نوشته نحوه درمان سریع آفتاب سوختگی بدن به شما آموزش داده شده است. قبل از هر چیز باید گفت نشانه  آفتاب سوختگی بدن، شامل احساس سوز و سرخ شدن پوست و در موارد شدیدتر پوسته پوسته شدن سطح بدن می‌یاشد. آفتاب سوختگی در ناحیه پشت کمر، گونه‌ها و بازوها  بیشتر رایج است.

آفتاب سوختگی

درمان سریع آفتاب سوختگی بدن

۱- توجه داشته باشید بعد از احساس علائم اولیه آفتاب سوختگی هر ثانیه ماندن در زیر نور خورشید، سرعت درمان را کندتر خواهد کرد و اثر آفتاب سوختگی را ماندگارتر، بنابراین به محض آفتاب سوختگی باید محیط باز را ترک کرده و به خانه برگردید. توجه داشته باشید ماندن در زیر سایه چتر و موارد مشابه نمی تواند به شما کمک کند اشعه UV در فضای باز به وفور وجود دارد.

۲- بعد از مراجعه به منزل با آب نسبتاً خنک برای رفع حرارت ناشی از سوختگی پوست حمام کنید. توجه داشته باشید از استفاده از صابون و شامپو بپرهیزید و بگذارید بدنتان با هوا خشک شود چون خشک کردن بدن صدمه دیده شما با حوله به پوست شما آسیب بیشتری وارد می‌کند.

۳- با ژل یا عصاره آلواورا و یا دستمال مرطوب مبادرت به ماساژ قسمت‌های آسیب دیده بدنان کنید. این کار را روزی دوبار تکرار کنید. لوسیون یا پمادهای حاوی ویتامین C و E به سرعت درمان پوست شما کمک می‌کند. در این مورد افراط نکنید و از پمادهای عطراگین با منشاء شیمیایی، چرب یا الکل‌دار بپرهیزید. بهترین درمان استفاده از ژل یا عصاره برگ آلواورا است. بدون نیاز به پماد آلواورا می‌توانید از عصاره برگ آن استفاده کنید که خیلی بهتر است.

آفتاب سوختگی

۴- نوشیدن آب توصیه می‌شود. پوست شما برای ترمیم نیاز به آب دارد؛ تا ۸ لیوان در روز آب بخوردید. این مقدار برای مناطق گرمسیر بیشتر است. تا می‌توانید آب بخورید مشروط به اینکه افراط نکنید.

موارد زیر را نیز توصیه می‌کنیم:

گذاشتن کمپرس آب یخ در جای از بدن که دچار التهاب شده است. یخ را به هیچ عنوان به صورت مستقیم روی آن نگذراید. استفاده از استامینوفن و ایبوبروفن برای کاهش درد در صورتی که درد می‌کشید و سوزش شدید دارید. استفاده از لباس گشاد و اجتناب از لباس تنگ، نرفتن به بیرون از خانه مگر در مواقع لزوم و آن هم با پوششی همچون کلاه و چتر، کاهش حرارت داخل منزل و کشیدن پرده پنجره ها از جمله موارد مهم برای درمان سریع آفتاب سوخنگی است.

منبع: wikihow

دیدگاه خود را به ما بگویید.