تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۲ مهر ۹۵.::. ساعت : ۴:۴۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

جایزه‌ی نوبل ادبیات به باب دیلن رسید [ویدئو]

جایزه‌ی نوبل ادبیات به باب دیلن ترانه‌سرا و خواننده آمریکایی رسید.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ این نخستین بار است که جایزه و مدال نوبل ادبیات به یک ترانه‌سرا می‌رسد. باب دیلِن (به انگلیسی: Bob Dylan) (با نام کامل رابرت آلن زیمرمن Robert Allen Zimmerman زاده ۲۴ مه ۱۹۴۱ در دولوث، مینه‌سوتا)، خواننده، آهنگساز، شاعر، و نویسندهٔ آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۶است[۱]. وی که در سبک موسیقی بومی آمریکا به فعالیت می‌پرداخت، در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانهٔ راک اند رول روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانهٔ کلاسیک در هم آمیخت.

باب دیلن، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی برنده نوبل ادبیات شد. آکادمی نوبل در سوئد از باب دیلن برای “بیان شاعرانه نو” تقدیر کرد و او را برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد.

باب دیلن اولین ترانه‌سرایی است که برنده جایزه نوبل ادبیات می‌شود.

جایزه‌ی نوبل ادبیات به باب دیلن رسید

جایزه‌ی نوبل ادبیات باب دیلن

دبیر آکادمی نوبل پس از اعلام برنده جایزه باب دیلن را “شاعری بزرگ” توصیف کرد و گفت: “او ۵۴ سال است که مداوما خود را بازآفریده و هویت نوینی خلق کرده است.”

برندگان امسال نوبل در رشته‌های دیگر پیش از این اعلام شده بودند و این آخرین جایزه‌ای بود که در سال ۲۰۱۶ برنده آن اعلام شد. مراسم اهدای جوایز ۱۰ دسامبر، کمتر از دو ماه دیگر در استکهلم برگزار می‌شود. جایزه صلح نوبل نیز در اسلو اهدا خواهد شد.

جایزه‌ی نوبل ادبیات به باب دیلن رسید

اعلام برنده نوبل ادبیات امسال کمی به تاخیر افتاد، که دلیل آن بنا به گزارش‌ها اختلاف نظر اعضای کمیته بود.

پیش از انتخاب باب دیلن، آخرین باری که یک آمریکایی برنده جایزه نوبل ادبیات شد، سال ۱۹۹۳ بود.

انتخاب یک ترانه‌سرا به عنوان برنده نوبل واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته است و در حالی که برخی انتخاب غیرمنتظره کمیته نوبل استقبال کرده‌اند، عده‌ای این انتخاب را به تمسخر گرفته‌اند و می‌گویند از دستاورد هنری باب دیلن باید در عرصه موسیقی تقدیر شود و نه ادبیات.

جایزه‌ی نوبل ادبیات به باب دیلن رسید

آثار باب دیلن

او در سال ۱۹۸۲ به تالار مشاهیر ترانه‌سرایان و در سال ۱۹۸۸ به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافت. برخی آلبوم‌ها و تک‌ترانه‌های او نظیر بزرگراه ۶۱ دیدار دوباره، بلوند بر بلوند، آقای تمبورین من، چون یک خانه‌به‌دوش و دمیدن در باد در تالار مشاهیر گرمی قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۰۸ دیلن جایزه ویژه پولیتزر را برای «تأثیر ژرفی که با آفرینش اشعاری با قدرت شاعرانه فوق‌العاده بر موسیقی عامه‌پسند و فرهنگ آمریکا گذاشت» به دست آورد.  مهارت کلامی، شوخ‌طبعی، تفسیر شرایط اجتماعی، کاربرد ماهرانه قافیه و استعاره از ویژگی‌های بارز اشعار دیلن است. او نه تنها بر موسیقی‌دانان بلکه بر نویسندگانی نظیر آلن گینزبرگ و جویس کرول اوتس نیز تأثیر عمیقی گذاشته‌است.[۶] آهنگ کوبیدن بر در بهشت از کارهای غمناک و زیبای باب دیلن است، شرح‌حال فردی نظامی که از عنوان و وظیفه‌اش که کشتار است خسته شده است. بعد از انتشار این آهنگ توسط باب دیلن خواننده های متعددی از جمله گروه گانز ان رزز، این آهنگ را بازخوانی کرده‌اند.∗

ویدئو

دیدگاه خود را به ما بگویید.