تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۶ دی ۹۴.::. ساعت : ۴:۴۴ ب.ظ
یک دیدگاه

تفاوت بمب اتمی و بمب هیدروژنی؛ به بهانه آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی

امروز باخبر شدیم که کره شمالی اولین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده است. پیش‌تر این کشور دست به چندین آزمایش هسته‌ای و انفجار بمب هسته‌ای زده است. شاید برای شما نیز جالب باشد که این نوع بمب با بمب جدید هیدروژنی چه تفاوتی دارد.

به‌طور کلی باید گفت این دو بمب رابطه معکوس دارند و یکی در بهم‌جوشی و دیگری شکاف هسته‌ای ایجاد حرارت، تشعشع، صدا  و … می‌نمایند.

بمب اتمی حاصل شکافت هسته ای ( FISSION ) اتم اورانیوم است اما بمب هیدروژنی بر عکس است بدین معنی که هیدروژن در واکنشFUSSION همجوشی هسته ای به عنصرسنگین تری مثل هلیوم تبدیل می شود که مقادیر خیلی زیادی طبق فرمول انیشتن انرژی آزاد می نماید که بسیار بیشتر از بمب اتمی است، خورشید هم طبق همین قانون حرارت تولید می کند. بدین معنی که در حرارت بالای بیست میلیون درجه سانتیگراد چند اتم هیدروژن با جوشش هسته ای با هم ترکیب شده و اتم هلیوم تولید می گردد و حرارت حاصله بقدری زیاد است که منظومه شمسی را از گرمای خود بهره مند می نماید، بمب نوترونی خود بمب نیست بلکه کلاهکی برای بمب اتمی است، در بمب اتمی انفجار و تشعشعات نوترونی و گاما و رادیو اکتیو وجود دارد اما در بمب نوترونی قدرت انفجار را کم کرده اند و بجای آن گرما و تشعشعات و رادیو اکتیو افزایش یافته است.

امروز باخبر شدیم که کره شمالی اولین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده است. پیش‌تر این کشور دست به چندین آزمایش هسته‌ای و انفجار بمب هسته‌ای زده است. شاید برای شما نیز جالب باشد که این نوع بمب با بمب جدید هیدروژنی چه تفاوتی دارد.

بمب نوترونی را بمب تمیز می گویند چون هیچ چیزی را تخریب نمی کند و فقط جان انسانها و حیوانات و گیاهان را می گیرد , این دو بمب نسبت به بمب اتمی این مزیت را دارند که تازه چاشنی انفجاری آنها بمب اتمی است , بمب نوترونی امتزاج بمب اتمی و هیدروژنی است .

به طور کلی انرژی موجود در هسته به دو روش آزاد می شود :

۱- روش شکاف هسته ای ؛ که در آن یک اتم سنگین مانند اورانیم تبدیل به دو اتم سبک تر می شود ویا به عبارتی دیگر وقتی که هسته ای سنگین به دو یا چند هسته با جرم متوسط تجزیه می شود می گویند شکاف هسته ای رخ داده است و وقتی
هسته ای با عدد اتمی زیاد شکافته شود ، مقداری از جرم آن ناپدید و به انرژی تبدیل می شود . ( طبق قانون نسبیت ) .

۲- روش همجوشی ( گداخت هسته ای ) ؛ که در آن دو اتم سبک مانند هیدروژن تبدیل به یک اتم سنگین مانند هلیم می شود . درست همانند اتفاقی که در حال حاضر در خورشید می افتد ، که در هر دو حالت انرژی قابل توجهی آزاد می شود .

تبعات انفجار یک بمب

     اثرات انفجار یک بمب اتمی از نوع شکاف هسته ای را می توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد .

  • موج انفجار
  • تابش گرمایی
  • تابش هسته ای مستقیم
  • تابش هسته ای غیر مستقیم

۱- موج انفجار :

     این اثر از انفجار بمب هسته ای موجب افزایش ناگهانی فشار هوا و سپس کاهش آن می شود که در فاصله هزار متری از محل انفجار مقدار فشار هوا به ۲۰۰۰۰ تن می رسد این فشار می تواند ساختمان های مستحکم آجری را ویران سازد و با فاصله گرفتن از محل انفجار تا شعاع دو کیلومتری ساختمان های با استحکام کمتر در اثراین موج انفجار تخریب می شوند و قطعات به جا مانده را با سرعت چند صد کیلومتر در ساعت به اطراف پرتاب می کند .

امروز باخبر شدیم که کره شمالی اولین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده است. پیش‌تر این کشور دست به چندین آزمایش هسته‌ای و انفجار بمب هسته‌ای زده است. شاید برای شما نیز جالب باشد که این نوع بمب با بمب جدید هیدروژنی چه تفاوتی دارد.

۲- تابش گرمایی :

     در فاصله دو کیلومتری از محل انفجارشدت تابش گرمایی معادل انفجار ۲۰۰۰۰ تن تی . ان . تی است که در زمان کمتر از دو ثانیه فاصله دو کیلومتری ازمحل انفجار را طی می کند و موجب آتش سوزی های شدید در ساختمان های اطراف می شود همین اثر از انفجار بمب اتمی پدیده ای به نام طوفان آتش را ایجاد می کند که در آن گرمای آتش بادهایی سوزان با سرعت ۸۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت را بوجود می آورد .

     انفجار بمب اتمی در هیروشیما موج گرمایی ایجاد کرد که حرارت آن به ۴۰۰۰۰ درجه سانتی گراد رسید و ناحیه ای به شعاع ۵/۴ کیلومتر را فرا گرفت . بمب اتمی هیروشیما که پسرک کوچک یا پسر کوچولو لقب داشت از نوع طرح تفنگی بود ، در این بمب مقدار ۱۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۳۵ خالص ( به شدت غنی شده ) به کار گرفته شد ،‌ که تأثیرات ویران ساز آن تنها ناشی از شکاف ۱۰ درصد از اورانیوم آن بود یعنی تنها یک کیلو گرم از ده کیلو گرم اورانیوم غنی شده در این بمب قبل ازخارج شدن توده اورانیوم از حالت ابر بحرانی با انجام واکنش زنجیره ای شکافت اتم هایش دچار واپاشی شد و ۹ کیلوگرم اورانیوم دیگر در تولید انرژی این انفجار شرکت نکرد .

۳- تابش هسته ای مستقیم :

     این اثر که ناشی از نوترون ها و پرتوهای گاما است در فاصله یک کیلومتری از انفجار بمب هسته اس سوختگی های کشنده ایجاد می کند که بلافاصله باعث مرگ افرادی می شود که در تماس مستقیم با پرتوهای گاما و بارش نوترون های پراکنده شده حاصل از انفجار قرار می گیرند و افرادی که در فاصله دورتر قرار دارند با دریافت دُز کمتر از تابش های مضر دچار سرطان خون  و سرطان استخوان و نقص های ژنتیکی می شوند .

۴- تابش های هسته‌ای :

     این اثر از انفجار بمب های هسته ای نوع شکافتی از واپاشی محصولات رادیواکتیو شکافت حاصل می شوند در این اثر محصولات رادیواکتیو با عمر طولانی شکافت تبخیر شده و به صورت بارش های رادیواکتیو به روی زمین می ریزند ممکن است جمعیت هایی که دهها یا صدها کیلومتر دورتر از محل انفجار و واقع هستند تحت تأثیر این بارش ها قرار گیرند و دچار صدمات جبران ناپذیری شوند که شایع ترین آن ها سرطان استخوان است .

     بمب دومی که در روز ۹ اوت ۱۹۴۵ ناکازاکی را ویران ساخت از نوع بمب انفجار داخلی بود ، در این طرح از بمب اتمی ماده شکاف پذیربر خلاف طرح تفنگی که اورانیوم۲۳۵ است پلوتونیوم ۲۳۹ می باشد ، در این نوع بمب هسته ای انفجار ماده منفجره معمولی باعث تراکم قلب پلوتونیوم ۲۳۹ شده و آن را به حالت ابر بحرانی که در آن واکنش مرگبار زنجیره ای شکافت آغاز
می شود می رساند . یک چکاننده در مرکز کره نوترون های لازم را برای شروع واکنش زنجیره ای تأمین می کند .

     هرچه بمب شکافتی در فاصله بیشتری از سطح زمین منفجر شود اثرات زیانبار ناشی از ایجاد موج انفجار و گوی آتشین آن افزایش می یابد و تخریب در سطح وسیع تری رخ می دهد اما اگر انفجار در فاصله کمتر از سطح زمین روی دهد قدرت تخریب در یک  نقطه متمرکز شده و آن مکان ویژه را با حداکثرتوان ویران می سازد . از این نوع انفجارها در نابود ساختن انبارها و تأسیسات زیر زمینی استفاده می شود .

     گذشته از نسل دوم بمب های کشتار جمعی با نام سلاح های گرما هسته ای یا بمب های هم جوشی که تنها در اختیارکشورهای آمریکا و روسیه می باشد از قدرت تخریبی معادل ۱۰۰۰ برابر بمب های شکافتی برخوردار است . در جهانی که هنوز میلیون ها نفر در فقر و گرسنگی به سر می برند و کودکانی که در اقصا نقاط جهان از سوء تغذیه و بیماری جان می سپارند ، ‌در جهانی که شرایط بد آب و هوایی روز به روز زندگی را بر این کره خاکی سخت و سخت تر می کند هستند کشورهایی که با هزینه ای چند میلیارد دلاری اقدام به ساخت سلاح های کشتار جمعه و یا توسعه انبارهای استراتژیک خود می کنند و این در برهه ای از تاریخ بشراتفاق می افتد که داعیه « حقوق بشر » گوش همگان را کرکرده است .

یک دیدگاه

  1. کیوان گفت:

    آخرش رو احساساتی نوشتی .. واقعا فکر کردین حقوق بشر قراره جایی داشته باشه فقط منافع شرطه فقط منافع ملکه ویکتوریا میگه نه دین و نه انسانیت ما فقط برای منافعمان میجنگیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.