تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ آذر ۹۴.::. ساعت : ۱۰:۱۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

ترور در بهارستان منتشر شد

میرزا یحیی واعظ قزوینی

کتاب ترور در بهارستان (پژوهشی نو دربارۀ اندیشه، زندگی و ترور واعظ قزوینی، به انضمام اشعار او)، تألیف مهدی نورمحمدی، توسط انتشارات نامک به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛ دربارۀ میرزا یحیی واعظ قزوینی شاعر، ادیب، فرهنگی، روزنامه­‌نگار و فعال سیاسی که در شب هشتم آبان سال ۱۳۰۴ خورشیدی توسط عوامل مخفی نظمیۀ رضاخانی در مقابل بهارستان به قتل رسید، تحقیق چندانی صورت نگرفته و حتی عده­ای از مورخین با پیروی از نظر ملک­‌الشعرای بهار، بر این عقیده­‌اند که وی به اشتباه به جای بهار کشته شده است.

با توجه به این که نقش واعظ در تاریخ معاصر و به ویژه جریانات فکری چپ مغفول مانده و علت ترور وی نیز به وضوح روشن نشده است، نگارنده تصمیم گرفت در این خصوص به تحقیق پردازد و حاصل این پژوهش، کتاب پیش روست که چاپ دوم آن، هم­زمان با نودمین سالگرد ترور واعظ با اضافات و تجدید نظر در اختیار علاقه‌­مندان قرار گرفته است.

میرزا یحیی واعظ قزوینی

علاوه بر ارائۀ اطلاعات نویافته دربارۀ زندگی واعظ قزوینی، یکی از نکات مهم کتابِ حاضر (با توجه به قرائن و شواهد به دست آمده)، این نتیجه­‌گیری است که وی نه به خاطر شباهت با ملک‏‌الشعرای بهار، بلکه به دلیل ترویج عقاید اقتصادی سوسیالیزم و کمونیزم و نوشتن مقالاتی در انتقاد از رضا خان به قتل رسیده است.

کتاب حاضر در ۳۶۸ صفحه به قطع وزیری و جلد سخت به چاپ رسیده و دارای ۳ فصل است:

۱-فصل اول: زندگی و ترور واعظ.

۲-فصل دوم: سیری در روزنامۀ نصیحت. (روزنامۀ نصیحت، یکی از ۶ روزنامه­ای بود که حزب کمونیست ایران طی سال­های ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ خورشیدی در کشور منتشر می­کرد. این روزنامه­‌ها عبارت بودند از: حقیقت (چاپ تهران)، نصیحت (چاپ قزوین)، پیکار (چاپ رشت)، صدای شرق (چاپ مشهد)، فریاد کارگران آذربایجان (چاپ تبریز)، بنوار (روزنامه­ای ارمنی زبان، چاپ تهران). لازم به ذکر است در شمارۀ اول روزنامۀ نصیحت به مناسبت درگذشت لنین، پیام تسلیتی از سوی واعظ منتشر شده است.)

۳-اشعار واعظ. (شامل ۳ غزل، ۳۰ رباعی، ۹ قصیده، ۱ ترجیع بند.) به طوری که از این اشعار برمی­آید در سروده­های وی مضامین عارفانه یا عاشقانه و همچنین استفاده‌ی مکرر از صنایع ادبی آن گونه که مرسوم شاعران است مشاهده نمی­شود، بلکه او قریحۀ ادبی خود را در خدمت طبقات محروم قرار داده و اشعار وی غالباً در جهت آرمان­های سوسیالیستی و دفاع از منافع دهقانان و کارگران و در یک کلام زبان حال زحمتکشان و رنجبران است. به همین دلیل، اشعار او را می­توان همچون اشعار لاهوتی و فرخی یزدی در زمرۀ ادبیات کارگری محسوب کرد. مرکز فروش: کتابفروشی طهوری و دیگر کتابفروشی های مقابل دانشگاه تهران

دیدگاه خود را به ما بگویید.