تاریخ انتشار :شنبه ۵ دی ۹۴.::. ساعت : ۳:۲۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

بوشهر به دلیل حضور در پروسه جام جهانی قطر ۲۰۲۲ منطقه آزاد می‌شود

منطقه آزاد بوشهر جام جهانی قطر 2022

خراسانی، مدیر امور مناطق شورای عالی مناطق آزاد کشور رسما از این گفته که ایران بخشی از کارهای تدارکاتی برای میزبانی جام جهانی قطر را بر عهده می گیرد و بوشهر به دلیل نزدیکی به قطر بزودی منطقه آزاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ به نقل از رسانه‌های داخلی یکی از ده ها نقطه ای که بزودی قرار است منطقه آزاد شوند اما برای بوشهر بندری ، تصمیمی ویژه گرفته شده که می تواند این منطقه را به یک قطب بزرگ اقتصادی اقلا در کوتاه مدت تبدیل کند. بوشهر نزدیکترین مرز آبی ایران را با شهر دوحه قطر دارد. شهری که ۶ سال دیگر میزبان جام جهانی فوتبال است. شهری که برای میزبانی این بازی ها قرار است به یک ابرشهر بدل شود اما باز هم امکانات مکانی لازم برای چنین افزایش حجمی را ندارد. قطری ها در دل همه اختلاف نظرهای سیاسی که در سال های اخیر با کشورمان داشته اند اما چاره ای غیر از کمک گرفتن از همسایه شمالی شان ندیدند. جعفر آهنگران مدیر امور مناطق ویژه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بخشی از مصاحبه اخیرش با ایسنا گفته است:« اخیرا تفاهم‌نامه‌ای با قطر امضاء شده و با توجه به این‌که آنها میزبان بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ هستند، علاقمندند بخشی از تدارکات را از طریق ایران تامین کنند و با توجه به این‌که بوشهر نزدیک‌ترین نقطه به قطر است به عنوان منطقه آزاد انتخاب شد تا برای تامین نیازهای بازی جام جهانی ۲۰۲۲ اقدام کند.»

منطقه آزاد بوشهر جام جهانی قطر 2022

این پروژه ای است که رسما ایران را هم در بخشی از اتفاقات جام جهانی ۲۰۲۲ دخیل می کند. مسابقاتی که پیش بینی شده نزدیک به ۴ میلیون طرفدار فوتبال را به همسایه جنوبی ایران می کشاند و رونقی در اقتصاد گردشگری منطقه ایجاد می کند. مناطق جنوبی کشورمان در آن زمان می توانند بخشی از این چرخه اقتصادی را جذب کنند و این یکی از اهداف مهم گردشگری برای کشورمان است.
البته چند سال قبل وقتی این میزبانی به قطری ها داده شد ، هیاتی از ایران با امیر قطر دیدار داشت. علی سعیدلو ، مسئول وقت ورزش کشور یکی از آن اعضای هیات ایرانی بود. او که بعد از این دیدار ، گفت میزبانی بخشی از بازی های قطر به ایران داده می شود.
جمله ای که باعث شد به او انتقادهای زیادی شود چون اساسا فیفا هم نمی پذیرد که میزبانی بازی های جام جهانی از کشوری به کشور دیگر منتقل شود. این جمله یکی از گفته هایی بود که معمولا زیاد در ورزش ایران مطرح می شوند و بعد دیگر پیگیری نمی شوند چون قابلیت اجرا ندارند . طرح جدید اما بر اساس برنامه ریزی کارشناسی اتفاق افتاده است. مشارکت در ساخت و ساز ، انتقال بخشی از تجهیزسازی قطر و برنامه های لجستیکی در کنار آماده سازی سواحل جنوبی کشور برای تسهیل شرایط ورود گردشگران به کشور ، برنامه ای بلندپروازانه از سوی دولت است. ساخت کمپ های تمرینی و امکان میزبانی از تیم هایی که می خواهند شرایط تمرینی در قطر را مشابه سازی کنند ، آمادگی برای میزبانی از گردشگران ، از دیگر برنامه هایی است که می تواند ایران را در سود جام جهانی سهیم کند.
قطر که میزبانی بازی های جام جهانی را با پرداخت رشوه های میلیاردی بدست آورده و گروهی از کارشناسان سیاسی معتقدند به دلیل تهدیدهای سیاسی باید از این کشور پس گرفته شود . قطری که تقریبا تمام هزینه های میزبانی این بازی ها را از سود فروش گازهای سفره های مشترک گازی پارس جنوبی تامین کرده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.