تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ آبان ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۴۵ ق.ظ
یک دیدگاه

برداشتی آزاد از فیلم “یتیم‌خانه ایران”

یتیم‌خانه ایران

فیلم “یتیم‌خانه ایران” از اشغالگری انگلیس ها در ایران از سال های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ روایت دارد.

 فیلمی سرتاسر پر از تجربه، که به قلم زیبای نویسنده باعث شده  دیگر سرتکان ندهیم و تا آخر میخکوب نگاه به اتفاقات آن بدوزیم ولی با چشمان پر از گریه، خیانت های دولت استعمار گر و روباه پیر گیتی، دولتی پر از نیرنگ، حیله و فریب کاری، این فیلم پر از خدعه انگلستان است که حتی در تمامی اوراق کتب دبستان تا دبیرستان نامی از آن نوشته نشده است.

خاطرات کسی که در پشت میرزا کوچک خان محو شده است ولی این فیلم باعث پر رنگ تر کردن این چهره شده است.

شخصیت اصلی فیلم بنام میرزا فردی رهبری دلیر بوده که با تکیه بر اعتقاد و وصیت پدر خویش توانست ضربه ی بزرگ بر این روباه مکار بزند، شاید قلم در وصف این مرد بزرگ زبان در کام گیرد، ولی فیلم به زیبایی توانسته نقش میرزا را نشان دهد .

در روزگاری که فقر، قحطی و بیماری هایی گوناگون درگیر مردم این مرز و بوم بود توانست قدم بزرگی در ساختن شمال کشور نمایید، او همانند ریسعلی ها، زائرخضرخان ها و میرزا کوچک خان ها و دیگر  بزرگ دوران خود که ممکن است ناشناخته و ناشناس که نامشان دیگر نیست ولی غیرت انها در نزد ایزد جهانیان هیچ گاه فراموش نخواهد شد.

یتیم‌خانه ایران

این فیلم بسیار زیبا تک تک سکانس‌ها و برداشت‌هایش را به عقیده نگارنده با اشک ساخته اند و این جمله هر آنچه از دل براید لاجرم بر دل نشیند را نشان می دهد.

این فیلم خاطرات دختر میرزا و یاداشت های افسران و ارشدان دولت بریتانیا گرفته شده که در جاهای همانند کتاب خاطرات مستر همفر تربیت اشخاص در لباس روحانیت با تفکر انگلیسی را نشان می دهد که باعث شده طناب دار خیلی از بزرگان ایران به دست همین افراد بافته شوند.

یتیم‌خانه ایران

گلوله های که در این فیلم ممکن است به صورت نمایش وارد تن خردسالان و زنان و مردان این مرز و بوم فرو روند ولی در حقیقت از جام زهر امام (ره) تلخی آن سختر است، در گوشه های دیگر این فیلم از خیانت های افرادی دیده می شود که فقط منافع خود را می بینند، کسانی که وطن خود را به بهای ناچیز می فروشند و در آخر به این سخن می رسیم که کسانی که تن فروشی کردند خود به جهنم می روند لیک کسانی که وطن فروشی کرده اند؛ سرزمین خود را به جهنم می برند.

محمد جواد حاجی نژاد

 

یک دیدگاه

  1. عظيمي گفت:

    ساخت همچین فیلم هایی باعث اگاهی مردم ایران از ظلمی که بر اینان گذشته می شود

دیدگاه خود را به ما بگویید.