تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ دی ۹۴.::. ساعت : ۱۲:۳۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

بخش‌هایی از نطق علی مطهری در مجلس

علی مطهری

علی مطهری نماینده مردم تهران امروز در مجلس شورای اسلامی نطق پیش از دستور خود را قرائت کرد.

به گزارش پایگاه خبری چهل کلاغ؛  بدون شک مقصر اصلی در قضیه سفارت عربستان نیروی انتظامی بوده است. پس از اعدام فجیع آن عالم و رهبر دینی، بسیار روشن بود که عواطف مذهبی و انسانی هر مسلمانی تحریک شده و عده ای، چه سازمان یافته و چه خودجوش، به سوی سفارتخانه حرکت می کنند ولی نیروی انتظامی به صرف این که این افراد منتسب به فلان نهاد هستند از انجام وظیفه خود سر باز می زند، مشکلی که در حادثه شیراز نیز وجود داشت. لذا نیروی انتظامی درباره این اتفاق که به نفع عربستان تمام شد باید پاسخگو باشد.

* کنگره آمریکا چندی است که با هدایت لابی صهیونیسم تلاش مذبوحانه ای را برای اجرا نشدن برجام آغاز کرده است. به نظر می رسد که مجلس ایران باید در خصوص قانون محدودیت صدور ویزا برای ورود به ایران، مقابله به مثل کند و با مصوبه ای، مثلا برای ورود خبرنگاران و تجار آمریکایی به ایران محدودیت هایی قائل شود.

علی مطهری

*دو جریان سیاسی اصولگرایی و اصلاح طلبی در ایران دارای نقاط قوت و ضعف هستند. نقطه ضعف اصلی اصولگرایان کم توجهی به آزادیهای اساسی ملت و حقوق شهروندی است که بسیاری از بی قانونی ها و بی عدالتی ها را تحت عنوان حفظ نظام توجیه می کنند. و نقطه ضعف اصلی اصلاح طلبان تسامح و تساهلی است که در مسائل فرهنگی دارند و گاهی به نام آزادی در این امور سهل انگاری می شود.

* قطعاً اولویت های مجلس دهم اقتصاد و سیاست داخلی خواهد بود.

* مجلس نهم با همه نقاط قوت خود، در حوزه سیاست داخلی و اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت، کارنامه درخشانی ندارد. از قضا رعایت حقوق ملت، در اقتصاد کشور هم اثرگذار است. مثلا آزادی مطبوعات و به طور کلی رسانه ها همیشه مانع تخلفات بزرگ اقتصادی است و رانت خواریها و اختلاس های بزرگ معمولا در دوره محدودیت رسانه ها رخ داده است. لذا مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی یا قوه چهارم یک حکومت نامیده اند.

* از صدا و سیما به خاطر این که امسال در ایام ۹ دی گزارش های واقعی تر و منصفانه تری از حوادث سال ۸۸ داشت تشکر می کنم.

* همچنین از رئیس قوه قضائیه می خواهم که مسئله حصر بدون حکم دادگاه را که خلاف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است حل و فصل نمایند.

* احکام دادگاه حادثه شیراز از نظر اینجانب عادلانه نبود، اگر چه نفس این اتفاق در جمهوری اسلامی که بالاخره یک گروه فشار وابسته به یک نهاد، محاکمه و احکامی برای آنها صادر شد یک پیروزی و امر مبارکی محسوب می شود.

* این پدیده که اصلاح طلبان از شکست دولت اصولگرا خوشحال شوند و اصولگرایان از شکست دولت اصلاح طلب، بلیه ای است که کشور ما دچار آن شده است. سیاست حذف برای کشور ما سم مهلک است. آقای احمدی نژاد با هدف حذف جناب آقای هاشمی رفسنجانی بر مسند ریاست جمهوری نشست اما دیدیم نه تنها نتوانست این کار را انجام دهد بلکه کشور را با مشکلات جدی مواجه کرد.

* اینجانب در ابتدای دولت آقای روحانی به ایشان پیغام دادم که برای ایجاد وحدت در کشور یکی از وزرای موفق دولت گذشته را در کابینه قرار دهید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.