تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۸ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۲۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

آیا بزودی آمریکا در خلیج فارس به سرنوشت پرتقال دچار خواهد شد

آیا بزودی آمریکا در خلیج فارس به سرنوشت پرتقال دچار خواهد شد

رویارویی نیروهای نظامی ایران در سالهای اخیر با نیروی دریایی آمریکا به مراتب بیشتر شده و سطح خطر نیز در آن افزایش یافته است.

آبهای سرزمینی ایران این اجازه را به جمهوری اسلامی ایران می‌دهد که نسبت به هرگونه حرکت و تردد کشتی‌های بیگانه حساسیت داشته باشد و نسبت به کشتی‌های جنگی نیز این سطح واکنش بالاتری خواهد داشت. عبور و مرور کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج فارس هیچگاه بدون مزاحمت و ضرر برای ایران نبوده است و تشخیص آن نیز با کشوری است که آیهای سرزمینی آن در این محدوده قرار دارند. عبور بی‌ضرر، همانگونه که سردار سلامی گفت برای ایران قابل ملاحظه و پر اهمیت است و آمریکا همواره به عنوان دشمن در راس هرم شرارت قرار دارد و تردد کشتی‌های آنها نوعی بازیگوشی و سرک کشیدن به شمار می‌آید و وظیفه‌ی نیروهای نظامی ایران در برابر اینگونه تهدیدها مشخص است.

در سالهای اخیر توان نظامی ایران به گونه‌ای است که آمریکا در رویارویی‌های دریایی پا پس کشیده است. مهار دو قایق جنگی آمریکا توسط ایران نشان داده است آمریکایها بشدت دچار وحشت و ترس از ایران هستند. ممکن است این رویارویی‌ها در چند سال دیگر به نوعی باعث شود آمریکا برای همیشه خلیج فارس را ترک کند. هزینه‌های بالای غیر‌قابل پیشبینی برای آمریکا قابل پذیرش نیست و با رفتن آنها از خلیج فارس آمریکا به سرنوشت پرتقال در سالهای دور دچار خواهد شد.

آیا بزودی آمریکا در خلیج فارس به سرنوشت پرتقال دچار خواهد شد

معمولاً درگیریهای دریایی به درازا نمی‌کشد و بدلیل هزینه‌های بالای آن سعی کشورها عدم تقابل در این راستا است ولی ایران به حکم وظیفه امنیتی که دارد، علی‌رغم عدم تمایل به تقابل، نمی‌تواند امنیت ملی خود را نادیده بگیرد و برای تبدیل آمریکا به یک پرتقال دیگر همه ابزارهای مهم را نیز در اختیار دارد.

باید گفت تحول بزرگ قرن حاضر می‌تواند خروج همیشگی کدخدا از خلیج فارس باشد، چه به ابزار سیاسی وچه ابزار نظامی.

Save

دیدگاه خود را به ما بگویید.